Ubezpieczenie odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa jest dobrowolnym ubezpieczeniem, wprowadzonym w związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 20 stycznia 2011 r. (Dz. U. z 16 lutego 2011 r. nr 34; poz. 173).
Powyższa ustawa określa zasady odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych wobec Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innego podmiotu za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej. Wśród ogólnych przykładów można wymienić:
Rozpatrzenie odwołania wniesionego z uchybieniem terminu (np. wielokrotne przedłużanie terminu załatwienia sprawy na podstawie art. 6 k.p.a. albo przedłużanie terminu załatwienia sprawy o kilka lat),
Decyzję podjęto z urzędu, zamiast na wniosek strony,
Decyzja nie zostały podpisane przez osobę upoważnioną do jej wydania,
Decyzja została wydana w sprawie, w której wcześniej wydano ostateczne rozstrzygnięcie,
Decyzja została podjęta na podstawie przepisów prawa, ale w odniesieniu do innego (nieuregulowanego w danych przepisach prawa) stanu faktycznego,
decyzja przyznała pozwolenie na budowę inwestorowi, który nie dysponował ważną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Procedura przystąpienia do ubezpieczenia odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych (dwie formy do wyboru):
forma grupowa
forma indywidualna